Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb a personalizaci nabídky zákazníkům v souladu s ochranou osobních údajů. Nastavení cookies si můžete upravit. Zavřít
Energetické závody zpracovávající uhlí a biomasu se vyznačují zvýšeným rizikem vzniku exploze. Při výrobě energie, a to jak tepelné, tak elektrické, může ve výrobním procesu docházet ke vzniku výbušných koncentrací prachu. V případě ideálních podmínek, jakými jsou přítomnost iniciačního zdroje, optimální koncentrace rozvířeného prachu a oxidačního činidla, ohrožuje lidské zdraví a životy a představuje vysoké riziko vzniku ničivých škod na majetku.
Potenciálními místy vzniku výbušných koncentrací prachu jsou prostory vnějšího a vnitřního zauhlování tepláren nebo elektráren. Při přepravě uhlí z uhelné skládky do dalších částí výrobního procesu můžou vznikat výbušné směsi. Uhlí putuje přes zauhlovací cesty, třídiče, cyklóny, mlýny a zásobníky až do kotle. Zde všude může vzniknout výbušná směs uhelného prášku se vzduchem a hrozí zde riziko ničivého výbuchu.
Obdobné riziko vzniká také v teplárnách a elektrárnách zpracovávajících biomasu. Biopaliva vyžadují sušení větších organických částic, které jsou následně drceny na jemnější částice. I zde může dojít ke vzniku výbušné směsi složené z prachových částic a vzduchu.
Vlivným parametrem pro vznik výbušné směsi je vlhkost uhelného produktu, jeho teplota, obsah kyslíku v nosném mediu a velikost zrna. Obecně můžeme říci, že pokud je nízká vlhkost uhlí, vyšší teplota nosného media a menší zrnitost uhlí, jsou podmínky pro výbuch příznivější. Proto je nutno těmto technologickým zařízením věnovat zvýšenou pozornost při projektování a provozování. Při spalování směsi uhlí a biomasy (sláma, plevy, dřevní hmota atd.) je nutno ještě přihlížet k minimální teplotě vznícení této směsi.
Ke vznícení a následnému hoření dochází v případě, že se na stejném místě a ve stejném čase zároveň vyskytnou:
Nerespektování rizik hrozících při dopravě zpracovávaného materiálu do kotlů může vést za určitých okolností ke spuštění řetězové reakce explozí napříč technologiemi a celým energetickým závodem. Exploze se promění ve výbuch s nedozírnými následky. Tato řetězová reakce může vést dokonce až ke ztrátě lidských životů a destrukci zařízení a celých budov.
V současné době je již technologicky možné identifikovat v předstihu všechna hrozící rizika. Povinnost aplikovat vhodná preventivní opatření ukládá směrnice ATEX 153, čímž je dosažena ochrana lidských životů i výrobní technologie před ničivými následky výbuchu.
Nevíte, zda se problematika výbuchové ochrany týká i vašeho podniku? Poptáváte konkrétní řešení? Obraťte se na nás jako na profesionály a výrobce, kteří se denně úspěšně věnují v tomto oboru odbornému výzkumu a vývoji.